روش تولید لوله و اتصالات پی وی سی و مقایسه آنها

روش توليد لوله پي وي سي :

برخلاف فرآيندهاي ساخت قطعات پلاستيکي ، توليد لوله منحصراً از طريق اکستروژن انجام مي گيرد . در اين روش مواد خام پي وي سي که با مواد کمکي مخلوط گشته اند در داخل قيف مواد ريخته مي شوند و بعد از ذوب و نرم شدن به قسمت قالب اکستروژن هدايت و در آنجا شکل اوليه خود را کسب خواهد کرد براي اينکه شکل بوجود آمده پايدار گردد بلافاصله بايستي لوله را توسط آب ، سرد نمود که اين عمل توسط عبور لوله از درون يک حمام آب سرد انجام مي گيرد . لوله توسط دستگاههاي کشندهاي از درون حمام بيرون کشيده شده و به سمت يک دستگاه برش برده مي شود تا به اندازه دلخواه و از پيش تعيين شده بريده شود سپس آنها را جمع آوري و به انبار منتقل مي سازند .

نرم شدن مواد پي وي سي در داخل يک استوانه گرم کننده انجام مي شود که از اطراف توسط گرمکن هاي الکتريکي گرم شده و از درون به وسيله يک مارپيچ مخلوط شده و به سمت جلو فشرده مي گردد.

تفاوت هايي که در فرآيندهاي ساخت لوله مشاهده مي شود اساسي نبوده و تنها مربوط به دستگاهها مي باشد.

 

 

روش توليد اتصالات پي وي سي :

همانند لوله روش ساخت اتصالات  پي وي سي  نيز منحصر به تکنيک  قالب گيري تزريقي  مي شود . در اين روش موادي که قبلاً مخلوط شده اند به درون قيف خوراک دستگاه تزريق پلاستيک ريخته مي شوند و به تدريج داخل استوانه هاي شبيه به اکسترودر مي گردند و پس از نرم شدن به قسمت جلوي مارپيچ برده مي شوند. در اين هنگام با جلو رفتن مارپيچ مواد به داخل يک قالب تزريق مي گردند اين قالب که توسط يک سيستم هيدروليک باز و بسته مي شود بعد از سرد شدن مواد مذاب آب بازگشته و قطعه توليد شده توسط يک سيستم ضربه زننده به بيرون پرتاب مي شود. سيستم حرارت دهي اين دستگاه بسيار شبيه به اکسترودر است و از گرم کن هاي مشابهي نيز تشکيل شده است.

 

مقايسه روشهاي مختلف و انتخاب مناسب ترين روش :

براي هر يک از محصولات ذکر شده تنها يک روش صنعتي متداول وجود دارد و لذا مقايسه اين روشها مفهومي نخواهد داشت.

روشي که براي ساخت لوله هاي پي وي سي تا قطر حدود 5/1 متر در دنيا استفاده مي شود روش اکستروژن مي باشد که روشي ارزان ، سريع و مطمئن است و تا کنون روش ديگري نتوانسته است حتي نامي در کنار آن بوجود آورد.

روش متداول براي ساخت اتصالات همان روش قالب گيري تزريقي است که بسيار متداول بوده و اصولاً روشي براي جايگزيني آن متصور نمي باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *